Ingiltere'de Yaşam
İngiltere'yi Keşfedin

İNGİLTERE’DE ŞİRKET KURMAK – ŞİRKET KURMAK İÇİN TEMEL GİDERLER

0 8

İNGİLTERE’DE ŞİRKET KURMAK – ŞİRKET KURMAK İÇİN TEMEL GİDERLER

Bu yazı, İngiltere’de tam olarak nasıl bir iş kurduğunuzun mekaniği hakkında kısa bir yazı olacak.

Ve ben yazıyorum çünkü cehaletin bahanesini aşmak istiyorum. Bir sürü insan harika fikirlere sahip, ancak ilk engelde düşüyor. Yasaların ne olduğunu veya neyi bildirmeleri gerektiğini bilmiyorlar. Ve sonra mevzuattan ve vergi sonuçlarından korkun.

Neyse ki bu korkuların çoğu topraklanmamıştır ve İngiltere aslında yeni işletmeler için çok dostane bir insandır. Şimdi bir dalış yapalım. Not Ben bir muhasebeci ya da avukat değilim ve bu küçük işletmelerle olan deneyimlerime dayanan basit bir rehber. Başka iş türleri de var. Ve bir kez ciddi parayı çevirmeye başladığınızda veya karmaşık bir işiniz varsa profesyonel tavsiye almalısınız.

Yılda 1.000 £ ‘dan daha az kazanırsanız herhangi bir şey yapmanız gerekmez.

Çoğu insanın işine başlama şekli, sadece bunu yapmak ve daha sonra sonuçları hakkında endişelenmektir. Ve aslında bu kurallarda yerleşiktir. Yeni işinizden yılda 1.000 £ veya daha fazla para kazanana kadar (2018 itibariyle) hükümete bir şey söylemenize gerek yok. Serbest meslek sahibi olarak kaydolmanız veya bir işletme kurmanız gerekmez.

Başlamak ne kadar kolay olursa, bunu yapma olasılığınız da o kadar artar. Blog oluşturuyor musunuz? Mevzuat için endişelenmeyin, sadece yapın ve para kazanıyorsa her şey için endişelenin. Mizahi örme kazaklarınızı satan bir Etsy mağazası mı açıyorsunuz? Sadece yapın, eğer işe yarıyorsa, para kazandıktan sonra bu şeylerle başa çıkabilirsiniz.

Bu tavsiye özellikle bu blogda uzmanlaştığımız küçük, yan işletmeler için geçerlidir. Kendinizi büyük bir yatırımla atıyorsanız muhtemelen profesyonel tavsiye almak istersiniz. Ancak işletmelerin% 99’u böyle başlamıyor, bunun yerine küçük başlıyor ve doğal olarak büyüyorlar. Eğer çalışırlarsa, bunlarla başa çıkabilirsiniz. İşletmeniz başarısız olursa, hükümeti başarısızlığınız konusunda bilgilendirmek için para harcamanıza gerek yoktur.

Sole-Trader vs Limited Şirket

Yılda 1.000 sterline ulaştığınızda, İngiltere’de nasıl iş kurulacağına dair birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan en popüler ikisi bir Limited Şirket (LLC) olarak kurmak veya Sole Trader olarak kaydolmaktır. Her ikisinin de farklılıklarını, artılarını ve eksilerini açıklayayım.

Tek Bir Tüccar Olmanın Artıları

Tek başına bir tüccar olmak, kelimenin tam anlamıyla kendi hesabına çalıştığınız hükümeti bilgilendirdiğiniz anlamına gelir. Kaydolmak ücretsizdir ve birkaç dakika içinde çevrimiçi olarak yapabilirsiniz. Öyleyse, özdeğerlendirme vergi beyannamenizi gönderdiğinizde her yıl biraz daha fazla bilgi vermeniz yeterlidir. Bir muhasebeci tutmanıza gerek yoktur ve sadece elde ettiğiniz kar üzerinden gelir vergisi ödersiniz.

 

Vergi beyannamenizin bir parçası olarak doldurmanız gereken formun ekran görüntüsü. Çok basit bir yan işi olan bir arkadaşımdan alındı:

Gördüğünüz gibi, her bir kutuyu doldurup gelir ve giderleriniz arasındaki fark üzerinden gelir vergisi ödersiniz. Yukarıdaki gibi fazla para kazanmayan küçük ölçekli tek kişilik işletmeler için basit ve mükemmeldir.

Limited Şirket Olmanın Artıları

Ancak tek ticaret basitlik avantajına sahip olsa da, belirli bir boyuta büyüdüğünüzde muhtemelen bir Sınırlı Sorumluluk Şirketi olarak kaydolmak isteyeceksiniz.

  • Birden fazla kişinin LLC sahibi olabilir. Eğer arkadaşlarınızla iş yapmak ve para kazanmaya başlıyorsanız bir LLC gerekir.
  • Vergiler daha karmaşıktır, ancak bir LLC iseniz normalde yaklaşık 25.000 £ ‘dan daha ucuzdur.
  • Bir LLC sınırlı sorumluluktur. Bu, şirketin dava açması veya borcunun kaybedilmesi durumunda başınızın belaya girmediği anlamına gelir. Şirket iflas ilan edebilir ve evinizi (normalde) tutabilirsiniz. Ancak tek bir tüccarsanız, iş dünyasına bağlısınız ve borçlarından sorumlusunuz.
  • Bir LLC ile satış yapabilir veya yatırım yapabilirsiniz.
  • Bir LLC, işletmenize daha fazla güvenilirlik sağlar ve bazı şirketler tek başına yatırımcılarla çalışmaz.
  • İstediğiniz sayıda LLC’ye sahip olabilirsiniz. Böylece benim gibi bağımlı girişimciler için tüm işlerimizi ayrı tutabiliriz.

 

Tüm bu avantajlar, bir LLC’ye sahip olmanın ekstra güçlüğü ile dengelenir. Bir tane kurmak aslında çok ucuz ve kolaydır, çevrimiçi olarak sadece 12 £ karşılığında yapabilirsiniz.

 

Ancak güçlüklerin geldiği yer, bir LLC sahibi olarak yapmanız gereken yıllık raporlamadır. Bunu kendiniz yapabilirsiniz, ancak çok karmaşıktır ve% 90’ının bir muhasebeci tutması tavsiye edilir. Ve gerçekçi olarak yılda 1.000 £ ‘dan az bir muhasebeci bulamazsınız. İşinizin karmaşıklığı ile hızla büyüyor.

İlgileniyorsanız, bir İngiliz şirketini muhasebeci olmadan birkaç işim için yapabileceğim hakkında ayrıntılı bir yazı yazdım.

Korkunç KDV

İngiltere’de bir iş kurmanın gerçekten karmaşık ve kafa karıştırıcı olduğu yer, KDV’nin devreye girdiği zamandır. KDV, katma değer vergisi anlamına gelir. Ve mal veya hizmetlerinizi sattığınız fiyata% 20 vergi eklenir.

Gerçekten karmaşık olabilir. Bazı ürünler KDV’den muaftır, bazıları daha düşük bir orana sahiptir ve giderlerinizin çoğunda geri alınabilecek KDV olacaktır. İster tek bir tüccar, ister LLC olun, yine de aynı KDV yükümlülüklerine sahipsiniz.

Daha da karmaşık olan, KDV tahsil etmeniz, üç ayda bir KDV iadesi yapmanız ve ardından borcunuz olan KDV’yi ödemenizdir. Bu büyük bir baş ağrısıdır ve nakit akışınıza zarar verebilir.

Ancak neyse ki yeni işletmeler KDV’yi görmezden gelmeye başlayabilir, çünkü kaydolmanız gerekmeden önce oldukça yüksek bir eşik vardır. Mevcut eşik 85.000 £. Bu, kaydolmak için yasal bir gereksiniminiz olmadan önce 12 aylık bir dönemde 85.000 £ gelir getirmeniz gerektiği anlamına gelir. İngiltere’de bir işletme kurduğunuzda KDV’nin var olduğunu hatırlamanız ve fiyatlandırmanızı yaparken bunu dikkate almanız gerekir. Ama neyse ki, zaten iyi olana kadar ödemenize gerek yok. Ve sizi bir iş kurmaktan korkutmamalıdır.

NOT: Öncelikle diğer işletmelere satış yapıyorsanız veya KDV eşiğine ulaştığınızda hala para kaybetmeyi düşünüyorsanız, bazı masrafları geri almak için yine de kaydolmanız daha iyi olabilir. Muhasebecilerin çoğu size ücretsiz danışmanlık vermelidir.

NOT2: Otomatik olarak indirilebilir veriler (video oyunları veya indirilebilir kurslar gibi) satıyorsanız, yeni KDV MOSS kuralları nedeniyle sattığınız tüm AB ülkelerinde KDV ödemeniz gerekebilir. Tüm bunları tek bir yerde derlemek için HMRC’nin mini one-stop mağazasına göz atın. Göründüğü kadar karmaşık değil.

İngiltere’de bir iş kurmak ister misiniz? Sadece Başlayın

Sonuç olarak, İngiltere’de bir iş kurmanın mekaniği çok basittir ve bilerek küçük işletmelerin kolayca başlayabilmesi için tasarlanmıştır. Sadece işiniz büyüdükçe ve daha karmaşık hale geldiğinde karmaşıklaşır.

Bu sistemin güzelliği, en baştan birini seçmenize gerek olmamasıdır. Hiçbir şey olarak kaydedilmemeye başlayabilirsiniz. Sonra 1.000 £ kazandıktan sonra tek tüccar gidebilirsiniz. Daha sonra daha da büyüdüğünüzde ve bir LLC’yi çalıştırmanın güçlüğüne ve maliyetine değecek kadar para kazandığınızda, bunu dahil edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Ve son olarak, KDV eşiğine ulaştıktan sonra KDV için kaydolabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.