Ingiltere'de Yaşam
İngiltere'yi Keşfedin

INGILTERE ANKARA ANTLAŞMASI – İNGİLTERE İŞ ADAMI VİZESİ

0 8

ANKARA ANTLAŞMASI – TÜRK İŞ ADAMI VİZESİ

Türk İş Adamı Vizesi, Bir diğer deyişle ECAA Vizesi, İngiltere’de yeni bir iş kurmak isteyen veya yerleşik bir işletmeyi yürütmek üzere İngiltere’ye gelen 18 yaşın üzerindeki Türk vatandaşları için geçerlidir.

Türk İş Adamı vizesi için gerekenler nelerdir?

Türk AT Ortaklık Anlaşması (“ECAA” veya “Ankara Anlaşması”) kapsamında Türk İş Adamı vizesine hak kazanmak için, bir Türk vatandaşı olmanız, İngiltere Vizesi ve Göçmenlik hizmetlerini karşılamanız ve:
• Gerçek bir iş kurmak için gerçek bir niyetinizin olmanız;
• İşletmenizi kurmak için yeterli fon veya varlığı tahsis edebilmeniz;
• İşletmeyi yürütme maliyetlerini ödeyebilmeniz;
• Kardaki payınız, başka bir işe girmenize veya kamu fonlarına güvenmeye gerek kalmadan sizi ve ailenizi desteklemek için yeterli olması;
• Önceden göçmenlik yasalarını ihlal ederek İngiltere’de kalmamış olmanız;

Mevcut bir ortaklığa veya şirkete katılmak istiyorsanız şunları da göstermeniz gerekir:
• İşi yürütmede aktif bir rolünüz olması;
• Hizmetleriniz için gerçek bir yatırımcı göstermeniz.

Karşılamanız gereken kesin gereksinimler, bu koşullarınıza bağlı olarak değişir. Uzman tavsiyesi için bir göçmenlik avukatıyla görüşmek isteyebilirsiniz.

ECAA Türk İş Adamı vizesi başvurunuzu göçmenlik avukatlarından biriyle görüşmek için önerimiz Britolia Immigration Servistir. İletişim için +44 7879 942 892 numaralı telefondan Türk İş Adamı vizesi hakkında iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Anlaşması Vizesi alıp ne tür bir işe başlayabilirim?

Ankara antlaşması vize sahiplerini vize başvurusunda kanıtladığı mesleğine ait iş ile ilgili şahıs şirketi kurabilir, limited şirket müdürü olabilir veya yasal ortaklık olarak bir iş kurabilir. Bu vize türünde iş adamları başka bir işte çalışamaz, ancak bu Limited bir şirketin Müdürü olarak kendi şirketleri için çalışamayacağı anlamına gelmez.
ECAA’ya güvenen Türk İşadamları, işi yürütmede aktif olarak yer alacakları ve hizmetlerine ve yatırımlarına ihtiyaç duydukları sürece mevcut bir ortaklığa veya şirkete de katılabilirler. Yenilikçi ve Başlangıç ​​vizesi kategorileri mevcut işletmelere yatırım yapılmasına izin vermediğinden, Ankara antlaşması vizesi sahiplerinin diğer vize türlerine göre daha fazla esnekliğe sahiptrir.

Ankara Anlaşması vizesi sahipleri’de İngilteredeki normal işletmelerin sahip olduğu her türlü esnekliğe sahiptir. Tier 1 Girişimci, Yatırımcı ve Yenilikçi kategorilerinden farklı olarak, işletme türü üzerinde katı bir kısıtlama yoktur (özellikle mülkle ilgili işletmeler üzerinde herhangi bir yasak yoktur).

ECAA Türk İş Adamı vizesi almak için işime ne kadar para yatırmam gerekiyor?

Seviye 1 Girişimci (50.000 £ veya 200.000 £) veya Yatırımcı (2m £, 5m £ veya 10m £) veya Innovator (50.000 £) kategorilerinden farklı olarak, Ankara antlaşması vizesi başvurusu yapmak için belirli bir yatırım gerekli değildir.
Bunun yerine, Ankara Anlaşması vizesine hak kazanmak için, işinizi kurmak için ‘yeterli parayı’ getireceğinizi göstermeniz gereklidir. Bunun yanında yapacağınız iş için iş planların hazırlanması ve ilk 12 ay içinde ve ötesinde neler başaracağı neler planladığınız konusunda bilgiler vermeniz istenmektedir.

Ailemi Ankara antlaşması vizesi ile İngiltere’ye getirebilir miyim?

Evet. Başvuru sahipleri, bağımlı olarak başvurmaları durumunda eşlerini ve / veya 21 yaşın altındaki çocukları getirebilirler.
Yapılması gereken kurduğunuz iş üzerinden ailenizi geçindirebileceğinizi kanıtlayacak evraklar göstermenizdir.

ECAA Türk İş Adamı vizesi sahibi olarak İngiltere’de ne kadar süre kalabilirim?

İlk başvuru sonucu olumlu geçerse genelde 12 ay boyunca geçerli vize verilmektedir. Ankara antlaşması vizesini uzatmak için şirketin İngiltere’de faaliyet göstermeye devam etmesi ve bunu kanıtlamak sonucunda bu sürece üç yıl uzatmaya verilir. İşletmenin halen devam ettiğine dair yeterli kanıt sağlayamazsanız ve geliriniz kendinizi geçindirmek için yeterli değilse bunun yerine 12 aylık bir süre için uzatma’da verilebilir. Bunu üç yıllık ek uzatmalar izleyebilir. Türk İşadamları vize sahipleri için danışanlar işletmelerini çalışır olarak tutmalarını önermektedir. Bir göçmenlik avukatının tavsiyesi, ilk ve uzatma başvurularınızın Göçmenlik Kurallarının katı gereksinimlerini bilmenizi sağlayacaktır.

Ankara Antlaşması Kapsamında Türk İş Adamları Ve İşçi Vizeleri
ECAA Ankara Anlaşması – Uzlaşma Başvurusu
Brexit Sonrası Türk İş Adamları ve Ankara Antlaşmasının

ILR’yi (Süresiz Oturumu) Türk İş Adamı olarak alabilir miyim?

Evet. Ankara anlaşması altında yaşayanlar için yerleşme başvuruları konusunda bazı karışıklıklar olmuştur, ancak Temmuz 2018’de yürürlüğe giren Göçmenlik Kurallarına ek olarak ECAA, Türk İş Adamlarının İngiltere’de süresiz yerleşebileceğini (ILR elde edebileceklerini) ortaya koymaktadır.
Bir Türk ECAA iş kişisine bu kategoride süresiz izin verilmesi için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekir.
Kısacası, bir Başvuru Sahibi:
• Ankara Antlaşması vizesi sahibi olmak;
• 5 yıl boyunca İngiltere’de ikamet etmiş olmak;
• 5 yıl boyunca şirketinin aktif olarak çalıştırmak;
• Ek olarak yeni gelen yönetmelikler ile Birleşik Krallık gerekliliklerinde İngilizce dili ve yaşam bilgisi konusunda yeterli olmak.

ECAA vize sahibi ne kadar sürede vatandaşlık alabilir?

Bir İngiliz vatandaşıyla evli olmadığınız sürece, ILR verildikten sonra İngiliz vatandaşı olarak vatandaşlığa kabul edilmeden önce bir yıl beklemeniz gerekecektir.
Bu, İngiliz vatandaşlığına başvurabilmek için önce süresiz oturum için beş yıl ve sonra 12 ay daha beklemeniz anlamına gelir, bu nedenle bu vizeyi aldıktan sonra altı yıl olarak sayabilirsiniz.
Ancak eşiniz İngiliz ise ve ILR’yi aldıysanız, 12 ay beklemeden hemen İngiliz vatandaşı olarak vatandaşlığa başvurmayı hakkınız bulunmaktadır.

Brexit’ten sonra Ankara Anlaşması Türk İşadamının vizesine ne olacak?

Türk İşadamları, İngiltere’nin AB üyeliği ile ilgili bir anlaşmadan yararlanıyor, bu da gelecekte bir noktada bu yolun yeni başvuru sahiplerine sıkıntı çıkartacağı anlamına geliyor. 31 Aralık 2020’ye kadar Brexit bir geçiş dönemi olabilir veya başka bir tarihe ertelenebilir, ancak şu anda bu konuda kesinlik yoktur. İngiltere’deki Ankara anlaşması kapsamındaki kişilerin yerleşime ulaşıncaya kadar uzatma talebi yapmasına izin verileceği düşünülmektedir, ancak şu anda Brexit ile ilgili her şeyde olduğu gibi, nihai bir anlaşma yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.