Ingiltere'de Yaşam
İngiltere'yi Keşfedin

ECAA Ankara Anlaşması – Uzlaşma Başvurusu

0 6

ECAA Ankara Anlaşması – Uzlaşma Başvurusu

Vize ve Göçmenlik Kurallarında yapılan son değişiklikler, Türk iş adamlarının (Türkiye ile ECAA, Ankara Anlaşması uyarınca mevcut) uzlaştırma rejimine belirsizliği getirdi! Bu yazıda, Ankara Anlaşması uyarınca İngiltere’ye yerleşmek isteyen Türk iş adamlarının karşılaştığı bazı değişikliklere ve zorluklara yer vereceğiz.

ECAA Ankara Anlaşması – Uzlaşma Başvurusu – İlk Değişiklik

2011 yılında İçişleri Bakanlığı’na “Ankara” işveren bakmakla yükümlü olunan kişiler için uzlaşmaya ilişkin rehberlik yeni nitelikler getirmiştir. Göç Kuralları altındaki diğer kategorilerde olduğu gibi, yeni “Ankara” rehberinde, bağımlıların süresiz izne devam etmek için başvurmadan önce iki yıl boyunca İngiltere’de yaşaması gerektiği belirtildi. Ancak, bu politika sürmedi ve başvurular daha önce olduğu gibi kabul edilmeye devam edildi.(Home Ofisin 520 – 28. paragrafına göre)
Aniden, 2015 yılı başında, ECAA iş adamı sponsorlarıyla birlikte süresiz izin başvurusunda bulunan bakmakla yükümlü olunan kişiler, 2 yıllık ikamet koşulunu karşılamamışlarsa reddedildi. Sponsorlarına başarılı bir şekilde çözüm verildiyse, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, artık Ankaralı bir işadamı olmadığı düşünüldüğü için, bakmakla yükümlü oldukları kişiler, hükümler uyarınca daha fazla izin başvurusunu durdurdu.
Bir dava telaşı yaşandı ve 2017’nin başında İngiltere ve İskoçya’daki mahkemeler tarafından iki karar verildi. Birincisi, 21 Şubat 2017’de, Üst Mahkemenin 8 Mart 2017’de aldığı bir kararla hızla yinelenen bir İskoç Mahkemesi kararı (BA & Ors, Re Yargısal İnceleme [2017] CSOH 27, EIN’de mevcut) idi. Aydoğdu). Bu Başvuru Sahipleri başvurularında başarılı olmuşlardı ve Home Ofisin aldığı kararlar kanunsuz olarak ilan edilmişti, ancak kararlar daha da ileri giderek – ‘Buer’e atıfta bulunarak hem iş adamları hem de işçiler için Ankara anlaşmasının (ve “durma”) yerleşimi kapsamadığını açıklamıştır. Bu, İngiltere’de bulunma hakkı olmayan ve statülerini düzenli hale getirmek için net bir yol bırakmayan, yerleşik iş adamlarının bakmakla yükümlü oldukları Başvuru Sahiplerini azda olsa rahatlattı.

ECAA Ankara Anlaşması – Uzlaştırmaya Başvurma Kural Değişikliği

‘Bağımlıların’ davalarını takip eden yıl, Ankara adaylarına uzlaşma konusunda rehberlik edecek yeni politikalar yayınlanmamıştır. İdare Mahkemesinde açılan diğer davalar; BA ve Aydoğdu’nun yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışan argümanlar biraz ilerledi. 16 Mart 2018’de yeni rehber yayınlandı. Rehber, Ankara sözleşmesi kapsamında bulunan iş adamlarının ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin yerleşim başvurusunda bulunma hakkına sahip olmadıklarını cesaretle belirtti. 14 Mayıs 2018’de güncellenen Türk işçi rehberliği, bu hükümlerin çözüm getirmediğini ifade etmeye devam etti.

Kural Değişikliği

15 Haziran 2018 tarihinde, önceden haber vermeksizin, ECAA Ankara Anlaşması uyarınca mevcut olanlar için kapsamlı bir çözüm rejimi belirleyen Göçmenlik Kuralları’nda değişiklikler (HC 1154) açıklandı. Bu yeni kurallar 6 Temmuz 2018’de yürürlüğe girdi ve şimdi Göçmenlik Kuralları Ekinde (Ek ECAA) ve 5 Kasım 2018 tarihli bu kurallara ilişkin en son kılavuzda belirtilmiştir.

ECAA Ankara Anlaşması – İşçiler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler

Bu kural değişiklikleri ile Ankara anlaşması kapsamındaki işçilere yönelik çözümleme artık Madde 6 (1) ‘e eklenmiştir ve hükümler uyarınca 5 yıl Birleşik Krallık’ta bulunmasından sonra bir Türk işçi süresiz olarak kalmak için başvurabilir.

ECAA Ankara Anlaşması – İş adamları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler

İşçi hükümlerindeki değişiklikleri (ve gerçekten de, 5 yıllık ikamet eden vasıflarının niteliklerini yansıtan kural değişikliği, HC 510’un 28. paragrafının (4 yıllık kural) yerini almaya çalışan yeni kurallar getirmektedir. şartlar da getirildi – İngilizce dil şartı ve her bir birey için yüksek ücretler eklendi, ECJ yargı yetkisini uygulayarak bu kararı daha önce alınmış olan ankara antlaşması başvurularınada ekledi.

Yeni Kurallardaki Zorluklar

Bu değişimler konusunda Türk topluluğuna danışılmaması, bunların uygulanması için geçici düzenlemeler yapılmaması ve aslında bu değişikliklerin kapsamı ve geniş kapsamlı niteliği konusunda herhangi bir uyarının bulunmaması, şaşırtıcı olmayan bir şekilde yeni yasal zorluklara yol açmıştır. . İdare Mahkemesi’nin yeni kurallara itiraz etmesine ilişkin yakın tarihli bir konuda, bir grup Türk işadamına Türk İşadamları İttifakının başvurusu üzerine SSHD tarafından 27.11.18’da izin verildi. Bu iş adamlarının, Birleşik Krallık’a ilk girdiklerinde, yatırım yaptıklarında ve işlerini kurduklarında, koşulsuz olarak 4 yıl sonra uzlaşma hükmü konusunda meşru beklentilere sahip olup olmadıklarının BA ve Aydoğdu’dan sonra hala ‘durma cümlesi’nin’ iş adamları tarafından uzlaşma başvurusu ile ilgili şartlar için geçerli olup olmadığı ve empoze edilen yeni koşulların doğasının kabul edilemez kısıtlamalar olup olmadığı konusunda hala devam eden sorunlar vardır, bu konuların da Temyiz Mahkemesine geleceği yakın tarihte beklenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.