Ingiltere'de Yaşam
İngiltere'yi Keşfedin

Brexit Sonrası Türk İş Adamları ve İşçilerin Geleceği

0 5

Brexit: Türk İş Adamları ve İşçilerin Geleceği

Türkiye ile ECAA kapsamında İngiltere’ye giriş veya ayrılmak isteyen Türk vatandaşları, Brexit’ten sonra AB vatandaşlarının statüsünü çevreleyen belirsizlikten muaf değiller. Daha önce başka bir makaleye konu olacak olan yerleşim konusunda belirsizliklere girmişlerdir.

Brexit: Türk İş Adamları ve İşçilerin Geleceği

Yazım sırasında, ECAA hükümlerinin, çekilme için geçici düzenlemeler kapsamında, Birleşik Krallık’ta bulunan AB vatandaşlarının haklarıyla birlikte belirli bir süre için korunacağını düşünmek için bir alan vardır (bkz. Para Çekme Yasası – burada). 2. madde, AB hukukundan türetilen iç mevzuatı muhafaza edecektir (iş adamları – HC 509 ve 510); Madde 3, Madde 6 (1) ‘i (işçiler – doğrudan etki) koruyacaktır. Geçiş döneminin önerilen son günü 31 Aralık 2020’dir.
Geçiş döneminin sonunu geçen hükümlerin uzun vadeli korunması hakkında spekülasyonlar çok daha opak bir olaydır. İngiltere’nin AB’den son çıkışından sonra, Brexit’in belirtilen hedeflerinden biri olarak, AB dışındaki ülkelerle yeni ticaret anlaşmalarının oluşturulması kapsamında, Türkiye ile İngiltere arasında gelecekte bir düzenleme olabilir. Ne olursa olsun, İngiltere’de iş kurmak ya da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarına yönelik yeni düzenlemelerin, Türk vatandaşı olmayanlar için yürürlükte olan mevcut (daha kısıtlayıcı) göç rejimlerini izlemesi beklenmektedir.
Bununla birlikte, hükümlerin 29 Mart 2019 tarihine kadar oluşturuldukları için korunması beklenmektedir (ve aslında ‘duraklama maddelerine’ göre olmalıdır), bu tarihten önce yapılan başvurular için dikkatli olunması şartıyla biraz kesinlik kazandırmaktadır. ve yasa ve rehberlik bilgisi ile.

Ankara Anlaşması Göçmenlik Avukatlarımızla İletişime Geçin

ECAA / Ankara Sözleşmesi kapsamındaki bir başvuruyla ilgili uzman tavsiyesi için +44 7879 942892 numaralı telefondan Londra’daki göçmen Britolia ile iletişime geçin veya aşağıdaki başvuru formumuzu doldurun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.