«

Mar 30

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

Türkiye’de banka hesabı açmak hepimiz için çok kolaydı. Hatta hatırlıyorsunuzdur belki yolda yürürken elimize kredi kartı tutuşturuldu. O günlerin çok uzaklarda kaldığını İngiltere’ye geldiğiniz an hemen anlıyorsunuz. Eğer Ankara antlaşması ile İngiltere’de bulunuyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, İngiltere’de Banka Hesabı Açmak . Ankara antlaşması ile geçirdiğiniz ilk yıldan sonra başvuracağınız uzatma başvurusunda banka hesabınız ve banka hesap hareketleriniz oldukça önemli. Bu nedenle banka hesabına ne kadar kısa sürede sahip olursanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

Öncelikle personal account açtırmanız mantıklı olacaktır. Bu her ne kadar çok zorlamayacak gibi görünse de eğer yaşadığınız evde faturalar kendi adınıza değilse, ve bir adres kanıtınız yoksa oldukça zor bir durum. Biz Londra’ya ilk geldiğimizde bir stüdyo dairede oturuyorduk ve ne faturalar kendi adımızaydı ne de council tax. Bu durumda herhangi bir bankada hesap açtırabilmek tamamen hayal. Sıklıkla değişen kurallara ek olarak öncesinde sadece pasaportla hesap açılabilirken artık bu durum malesef mümkün değil. Şu an eğer herhangi bir bankada hesap açtırmak istiyorsanız mutlaka adınıza kayıtlı bir fatura ya da council tax belgesi götürmelisiniz. Eğer bunların hiçbirine sahip değilseniz fakat UK’den alınmış bir ehliyetiniz varsa bu da iş görmekte. Nasıl ehliyet alacağınıza dair bilgileri bir sonraki yazımızda vereceğiz. Yukarıda gördüğünüz bankaların tümünde, eğer bir tanıdık vs bulamadıysanız işlerinizi kolaylaştıracak, bu belgelere sahip olmak zorundasınız hesap açabilmek için. Tüm bu bankalar arasında bulunmayan fakat insanların güncel olmayan bilgilerine dayanarak önerdikleri bir banka daha var: Turkish Bank. Önceleri Türk vatandaşlarına sorgusuz sualsiz, sadece pasaport ile hesap açan Turkish bank artık adres kanıtınız olsa bile yıllık 500£ hesap işletim ücreti almadan hesap açmıyor. Premium üye olabileceğiniz bir durumunuz vs yoksa tabii.

İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

Eğer adresinizi kanıtlayacak bir belgeniz varsa size en yakın banka şubesine gitmeniz halinde, hesabınız kısa sürede açılacak ve kartınız en geç 1 hafta içerisinde ev adresinize iletilecektir. Hangi banka ile çalışacağınıza karar veremediyseniz işlem hacimleri açısından İngiltere’nin en büyük 3 bankası: HSBC, RBS ve Lloyds’dur. Eğer İngiltere’ye geldiğinizde banka işlemleriyle uğraşmak istemiyor, bu işleri henüz Türkiye’deyken halletmek istiyorsanız HSBC’de Premium üyelik açtırabilirsiniz. Hesabınıza 100 bin TL yatırmanız durumunda Türkiye’deyken açtırdığınız Premium hesabınızı İngiltere’de de kullanabilirsiniz. Yeni bir hayat kurarken sizi en çok zorlayacak konulardan biri olan İngiltere’de Banka Hesabı Açmak aşamasını atlattıktan sonra her şey daha kolay ve yolunda gidecektir. Sabrınızı kaybetmemeye çalışın. Konuyla ilgili sorularınızı ya da merak ettiklerinizi bu yazının altında paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>