«

»

Oca 03

Londra’nın Gizli Bahçeleri

Londra park ve bahçeler açısından oldukça zengin bir şehir. Güzel havayı fırsat bilip kendinizi parklara atmak için ya da sadece hiçbir ücret ödemeden de güzel vakit geçirmek için gidebileceğiniz, herkesin bilmediği, fakat çok güzel olan bir çok park mevcut. Şehrin dört bir tarafına yayılmış Londra’nın Gizli Bahçeleri neler, hangi saatlerde açık ve hangi bölgedeler ve nasıl gidilir tüm detaylar bu yazıda.

 Londra’nın Gizli Bahçeleri

Londra'nın Gizli Bahçeleri

Şehrin karmaşası arasında sıkışıp kalmış, ya da her gün önünden geçmenize rağmen henüz uğrama fırsatı bulamadığınız parklardan bazılarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Holland Park

Londra’nın en güzel yeşil alanlarından biri Holland Park. 2. Dünya savaşında çok fazla zarar görmüş olan park bugünlerde içinde bir japon Kyoto bahçesi de bulunan 55 dönümlük arazide yer alıyor. Çocuklar için çitle çevrili bir oyun alanına da sahip olan Holland Park’da yaz aylarında açık hava opera ve tiyatroları da park ziyaretçilerine sunuluyor. Sabah 07:30’da açılıp hava kararmadan 30 dakika kadar önce kapanıyor park. Parka en yakın tube durağı Holland park/Kensington High Street.

Clissold Park

Türk nüfusunun oldukça fazla olduğu Stoke Newington’da yer alan Clissold Park, Church Street’den Green Lanes yönüne doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkıyor. 54 dönümlük arazisiyle bisiklet severler ve atletler için oldukça ideal bir parkur sunan parkta tavşanları, tavukları, geyikleri ve keçileri görebileceğiniz bir de küçük hayvanat bahçesi var. Parka tube ile ulaşmak için inmeniz gereken en yakın durak Dalston Junction Overground. Tren ile ise Stoke newington durağında inebilirsiniz.

 

Crystal Palace Park

Merkezinde yer alan gölün çevresinde gizlenmiş 5 dinozor heykeliyle çocukların favorisi olan parklardan biri Crystal Palace Park. Sabah 07:30 itibariyle açılan park hava karardığında kapatılıyor. Çocuklarla aktivite için ve yeşillikler arasına huzurlu bir gün geçirmek için en ideal parklardan biri.

postmans_park

Postman’s Park

St. Paul katedralinden yürüyüş mesafesi uzaklığında olan bu park gerçek bir gizli bahçe. Aynı zamanda George Frederic Watts’ın, başkalarının hayatını kurtarmaya çalışırken kendi hayatını kaybedenler için yaptığı eseri de bu parkta yer alıyor. Genellikle çevre işyerlerinde çalışanların öğle yemekleri için tercih ettiği bu parkın böyle bir dokunaklı yanı da var. Eğer merak ettiyseniz bu anıtın üzerinde yer alan isimleri “The Everyday Heroes of Postman’s Park” aplikasyonundan inceleyebilirsiniz.

Vauxhall Park

Lavanta severlerin favorisi olacak bir park Vauxhall Park. İçerisinde mor renkli ve mis kokulu lavantaların bulunduğu bir bahçeye sahiplik eden Vauxhall parkta bahçenin çevresine konumlanmış banklarda oturabilir, hem muhteşem güzellikte bahçeyi izleyebilir hem de güzel kokusunu duyabilirsiniz. Yaz aylarının bitiminde lavanta hasadına da katılabilirsiniz.

Bir haftasonu sabahında ne yapacağınızı bilemiyor ve daha önce görmediğiniz bir yeri görmek istiyorsanız Londra’nın Gizli Bahçeleri sizi bekliyor olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>