«

»

Ara 27

İngiltere Resmi Tatiller

Bir ülkede yaşamaya başladığınız andan itibaren sizi en çok zorlayacak şey kuralları, o ülkeye ait detayları öğrenmek olacaktır. Resmi tatiller de bunların en önemlileri arasında yer alıyor. Bu tarihlere dikkat etmemeniz halinde o güne dayalı plan yaparsanız toplu taşıma aracına bile denk gelmeyebilirsiniz. İngiltere’de Resmi Tatiller genellikle 8 gün olsa da resmi tatillerin toplamı özel bir durum varsa bu sayıda değişiklikler yaşanabilir.

İngiltere Resmi Tatiller

İngiltere Resmi Tatiller

Christmas: Aralık ayının 25. gününe denk gelen bu günde Hz. İsa’nın doğumu kutlanır. 25 Aralık tarihinde göçmen nüfusun az olduğu bir bölgede yaşıyorsanız açık market bulmak bile imkansıza yakındır. Hiçbir toplu taşıma aracı çalışmaz. Taksiler genellikle 2 katı fiyat alırlar.

Boxing Day: 26 Aralık günüdür. Bir rivayete göre Christmas için hazırlanan yemekler arttığı için kutulara konup fakirlere dağıtılırmış. Bu nedenle bu güne Boxing day denmiş. Bir başka rivayet ise soylu ailelerin yanında çalışan hizmetkarlar Christmas günü hep çalışmak zorunda kaldığından ancak bir gün sonra hediyelerini açabilirlermiş. Bu nedenle Boxing day denmiş. Hangisi gerçek bilmiyoruz ama günümüzde Boxing Day %70’lere varan indirimlerle birlikte alışveriş günü olarak kutlanıyor. Toplu taşımanın tümü olmasa da bazı hatlar ve otobüsler çalışır durumda olur.

New Year’s Day: Tüm dünyada olduğu gibi 1 Ocak günü kutlanır. Eğer 1 Ocak haftasonu bir güne denk gelirse onu takip eden iş günü de tatildir.

Good Friday: Easter’dan önceki Cuma gününe denir. Genellikle Mart ya da Nisan ayına denk gelir. Tam olarak günü değişkenlik gösterdiğinden belirtmiyoruz.

Easter Monday: Paskalya dediğimiz İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. gün dirilişini kutladıkları bayramdır.

Early May Bank Holiday: Mayıs ayının ilk Pazartesi günü kutlanır.

Spring Bank Holiday: Mayıs ayının son Pazartesi günü kutlanır.

Summer Bank Holiday: Ağustos ayının son Pazartesi günü kutlanır.

Türkiye’de de olduğu gibi resmi tatil önceleri uçak, otobüs ve tren biletleri hızla tükenebilir ya da pahalılaşabilir. Günü değişen bazı resmi tatillerde evde sıkışıp kalmamak için her sene hangi güne denk geldiklerini araştırıp öğrenebilir, planınızı çok daha erken yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>