«

»

Kas 15

Londra’da Ulaşım ve Oyster Card

Londra Avrupa başkentleri arasında en geniş toplu ulaşım ağına sahiplerden biri. Hal böyle olunca gideceğiniz yere gitmenin de türlü yoluyla karşılaşıyorsunuz. İstanbul’da kullandığımız İstanbul kart’lara benzeyen Oyster Card’ı toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz. Londra’da Ulaşım ve Oyster Card‘ı anlatacağım bu yazıda Oyster card nasıl, nereden alınır ve nasıl kullanılır? gibi sorulara da cevap bulacağız.

Londra'da Ulaşım ve Oyster Card

Londra’da Ulaşım ve Oyster Card

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Oyster Card tam olarak Akbil mantığıyla kullanılıyor. 7 pound karşılığında kartı, metro duraklarındaki makinalardan ya da Oyster satışı yapan küçük marketlerden alabilirsiniz. 7 Pound  verip kartı aldığınızda içinde bakiye olmuyor. Sonrasında ek ödeme yaparak dilediğiniz kadar yükleme yapabilir ve toplu taşımada kartınızı kullanabilirsiniz. Eğer Oyster card almayı düşünmüyorsanız, otobüs için günlük bus pass, haftalık bus pass ya da yıllık bus pass satın alabilirsiniz. Tek yön ücreti otobüs için ve metro için £1.50, yapacağınız yolculuğu hesaba katarak, oyster card, günlük bilet ya da haftalık bilet almanız daha ekonomik olacaktır.

londra_otobus

Londra, fotoğrafta gördüğünüz kırmızı otobüsleri ile ünlü. Uzaktan güzel görünen her şeyin yakından öyle olmaması gibi, otobüs konusu da Londra için aynı. Otobüs Londra’da tahmin ettiğinizden çok daha yavaş ilerleyen bir taşıt. Öyle ki otobüsü yürüyerek bile geçebilirsiniz. Buna ek olarak daha ucuz olması nedeniyle de düşük gelirli kesim tarafından tercih edildiği için pek konforlu sayılmaz. Yürünebilecek uzaklıktaki yerlere gitmek için otobüs yerine yürümeyi tercih etmek çok daha anlamlı.

london-underground-sign-1024x768

Londra metrosu bizim için her ne kadar “metro” olsa da İngilizler için “underground” 🙂 Gördüğüm, gezdiğimiz 25 ülkenin arasında bence en kolay ve karmaşık olmayan metro ağına sahip. Metro ağı oldukça yaygın ve anlaşılır olmasına rağmen Zone olayı her daim kafa karıştırıyor tabii. Underground’ın başlıca 11 hattı var. Bu hatlar; Bakerloo, Victoria, Central, Circle, District, Hammersmith-City, Jubilee, Metropolitan, Northern, Piccadilly, Waterloo-City. Bu hatlara ek olarak Tube haritasında Emirates Air Line, London Overground, Tfl rail, London Trams ve haftasonları ile bazı özel günlerde açılan District hatlarını da görebilirsiniz.

londra_metro_haritasi

Google’da daha büyük halini de göreceğiniz bu haritada önce yolculuğa başlayacağınız sonra da bitireceğiniz noktayı bulup en kısa rotayı çizmeniz yeterli. Akıllı telefon kullanıyorsanız eğer Citymapper uygulamasını indirebilir ya da bilgisayarınızdan City Mapper sayfasına ulaşarak gideceğiniz yere en kısa ve hızlı rotayı bulabilirsiniz. Bu yazıda Londra’da Ulaşım ve Oyster Card konusunda kısaca ve önemli bilgiler aktarmaya çalıştım. Konuyla ilgili merak ettikleriniz ya da cevap bulamadığınız sorular varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>