«

»

Eki 23

Londra Havaalanları

Ülkemizden İngiltere’ye gitmenin en kolay yolu havayolunu tercih etmek. Genel olarak Londra biletleri, Manchester biletlerinden çok daha ucuz oluyor. Havayolu firmalarının sık sık yaptıkları kampanyalarla birlikte İstanbul-Londra gidiş dönüş biletlerini 200 TL civarında satın almak mümkün. Tabii ucuz uçak bileti bulmanın ilk püf noktası, seyahat tarihinizden mümkün olduğunca erken bir zamanda biletlerinizi almak. Diyelim ki güzel bir kampanya yakaladınız ve Londra’ya bilet alacaksınız. Burada bir başka soru ortaya çıkıyor. Hangi havalimanını tercih edeceksiniz? İşte Londra Havaalanları:

Londra Havaalanları

Öncelikle bilmeniz gereken şey Londra’da 4 tane büyük havalimanı olduğu. Bunlar; Heathrow, Stansted, Gatwick ve Luton havalimanları. Seçeceğiniz havalimanını Londra’da konaklayacağınız yere göre seçmeniz en mantıklısı. Fakat havalimanları hakkında kısaca bilgi vermemiz gerekirse;

Londra Havaalanları

An aircraft takes off from Heathrow airport in west London September 2, 2014. A plan to build a major new airport to the east of London was rejected by a government-appointed commission on Tuesday, dealing a blow to its high-profile backer, the city's mayor Boris Johnson. The Airports Commission said having dropped the idea of building a costly new airport in the Thames Estuary, nicknamed Boris Island, it would now decide by next year whether to expand Heathrow airport to the west of London or Gatwick to the south. REUTERS/Andrew Winning (BRITAIN - Tags: TRANSPORT BUSINESS POLITICS) - RTR44N4T

Heathrow havalimanı Londra’nın en büyük havalimanı. Aynı zamanda en bilineni ve tabii ki en yoğun olanı. Yolcu taşıma kapasitesine göre dünyanın 2. büyük havalimanı olan Heathrow, 1930 yılında hizmete açılmış. 5 Terminal ile hizmet veren havalimanının 3. Terminalinde Türk Hava Yolları da iniş-kalkış yapar.

stansted

Stansted havalimanı son zamanlarda Atlasjet ve Pegasus’unda bu havalimanını tercih etmesiyle çok daha bilinir bir hal aldı ülkemizde. Londra’nın yaklaşık 50 km uzağında yer alan bu havalimanı, özellikle low cost havayolu şirketlerinin tercih ettiği bir havalimanı.

gatwick

Gatwick havalimanı Londra’nın en büyük havalimanı olmasının yanı sıra dünyanın da en yoğun 30. havalimanıdır. Londra’nın yaklaşık 45 km dışında olan bu havalimanından dünyanın her köşesine uçuşlar düzenlenmektedir.

luton

Luton havalimanı Londra’nın doğusunda yer alan diğerlerine göre nispeten daha küçük olan havalimanıdır. Ucuz havayolları arasında en popüler sayılabilecek Easy Jet bu havalimanından kalkar. Bir dönem Pegasus havayolları da Londra uçuşlarında bu havalimanını kullanmıştır. 2008 yılında ağırladığı yolcu sayısı ile İngiltere’nin 5. en yoğun havalimanı olma sıfatını haketmiştir.

Türkiye’den giderken tercih edeceğiniz havayolu şirketini seçerken, ineceği havalimanını da Londra’da kaldığınız semte göre seçmenizde fayda var. Aksi takdirde havalimanından şehre ulaşmak için vereceğiniz ulaşım ücreti, başka bir firmadan alacağınız uçak bileti ücret farkına eş değer olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>