«

»

Eki 23

Ankara Antlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir?

İngilizce ismi ECAA olan European Community Association Agreement yani Ankara Antlaşması, Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında imzalanmış, Türk vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma ve yaşama izni veren bir vize türü. Bu vizeye başvuran kişiden başvuracağı iş alanındaki deneyimini kantlaması istenir. Kendi başınıza yapabileceğiniz iş kollarından birine sahip olmanız gerekmektedir aynı zamanda. Örneğin; çocuk bakıcılığı, temizlikçilik, grafikerlik, it uzmanlığı gibi meslekler Ankara anlaşması gerekliliklerine uyan iş alanlarıdır.

pasaport

Ankara Antlaşması Nedir? Kimler Başvurabilir?

İş planı, deneyimlerinizi gösteren dökümanları ve sermayenizi gösteren banka dökümlerine yer vereceğiniz bir dosya ile Ecaa’ye İngiltere’den ya da Türkiye’den başvurabilirsiniz. İngiltere’den yapılan başvuruların kabul edilme oranı çok daha yüksek olarak görünse de bekleme sürelerinin 6 ayı bulması nedeniyle pek cazip değildir. Başvuru yaptıktan sonra gerek görürse konsolosluk sizi mülakata çağırabilir ve teslim ettiğiniz dosyanız ile ilgili sorular sorabilir. KKabul edilmeniz halinde 1 yıllık oturum ve çalışma iznine sahip olursunuz. 1 yılın sonunda orada çalıştığınızı, vergi ödediğinizi ve gelir elde ettiğinizi gösteren belgeleri teslim ederek 3 yıllık, sonrasında sınırsız oturum hakkı, son olarak vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz.

ankara antlaşması

Bu vize türüne sahip olabilmeniz için hiçbir dil bilme zorunluluğu ve sermaye limiti yok. 18 yaşından büyük olmanız, TC Vatandaşı olmanız, iş kurma ve devam ettirme konusunda kararlı olmanız yeterli. Başvuru dosyanızı kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, Türkiye’de ve İngiltere’de başarısını kanıtlamış, bir çok danışman firmadan da yardım alabilirsiniz. İşini şansa bırakmak istemeyenler, İngilizce dil konusunda yeterliliği olmayanlar ve daha önce hiçbir iş planı hazırlamamış olanların danışman firmalardan yardım alması, red alma ihtimallerini sıfıra indirecektir. Unutulmaması gereken en önemli şey; bu vize size Avrupa Birliği sınırları içerisinde serbest dolaşım imkanı vermez. Bu vize ile sadece İngiltere’de oturum ve iş kurma iznine sahip olursunuz. Başvuru yaptığınız anda evli ve çocuklu iseniz eşiniz ve çocuklarınız da sizin vizenizden faydalanabilirler. Ecaa vizesine sahip bir kişinin eşi, sınırlandırmaksızın çalışma hakkına sahip olur. Yani kişi, istediği yerde sözleşmeli ya da kadrolu olarak çalışabilir. Boşanmanız durumunda onun vizesi sizin üzerinizden düşecek, dependant olma durumu sonlanacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>